Wypoczynek w Chorwacji z biurem "Adrialin"

WAŻNE informacje dot. podróży

Informacje o podróży – przed wyjazdem do Chorwacji koniecznie przeczytać!
Dzień przyjazdu i wyjazdu
W szczycie sezonu letniego (czerwiec, lipiec, sierpień) przyjazdy i wyjazdy możliwe są tylko w soboty. Nie dotyczy to

Senj,

Sveti Juraj i kilku innych przypadków. Wynajemcy są zadowoleni, jeżeli między poszczególnymi rezerwacjami nie ma przerw lub są one niewielkie.
W obiektach, przy których dzień przyjazdu i wyjazdu wyznaczony został na sobotę, możliwe jest przesłanie nam e-maila z innym terminem przyjazdu i wyjazdu. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób chorwackie biuro podróży będzie dokładnie poinformowane o Państwa przyjeździe i wyjeździe. Niestety, za pobyt należy zapłacić od soboty do soboty.

Godzina przyjazdu i wyjazdu
Zakwaterowanie w wynajętym obiekcie odbywa się w dniu przyjazdu w godzinach od 14.00 do 19.00, a w dniu wyjazdu kwaterę należy opuścić do godziny 10.00. Inne godziny mogą ewentualnie zostać ustalone z osobą kontaktową podaną na voucherze lub hotelem/ośrodkiem wczasowym. Jeżeli nie będą mogli Państwo przybyć punktualnie, prosimy o jak najszybsze poinformowanie o tym odpowiedniego biura podróży lub osoby kontaktowej w Chorwacji (zob. voucher).

Adres kwatery
Po wpłynięciu pozostałej części zapłaty otrzymają Państwo voucher z adresem biura podróży, które będzie się Państwem opiekować lub adresem wynajętego obiektu.
W hotelu lub ośrodku wczasowym należy zameldować się na recepcji.
Hotele i ośrodki wczasowe są bardzo dobrze oznakowane, dzięki czemu można dotrzeć do nich bez żadnych problemów.
Program do wyznaczania tras do miejscowości wypoczynkowych znajdą Państwo w naszym przewodniku przy opisie danej miejscowości.

Wędkowanie
Przed rozpoczęciem wędkowania należy uzyskać odpowiednie pozwolenie. W tym celu należy przedłożyć dokument tożsamości (paszport, prawo jazdy). Pozwolenia wydawane są przez wszystkie biura i agencje podróży znajdujące się wzdłuż wybrzeża.

Pozwolenie może uprawniać do uprawiania wędkarstwa sportowego z haczykiem, harpunem, trollingu lub połowu tuńczyków.

Cały Adriatyk dopuszczony jest do wędkowania. Szczególne ograniczenia dotyczą wód parków narodowych (Kornati, Brijuni, Krka i Mljet) oraz innych mniejszych obszarów.

Ceny pozwoleń (kart wędkarskich) zależą od ich rodzaju – pozwolenie jednodniowe, tygodniowe lub miesięczne.

Wycieczki
Na naszej stronie znajdą Państwo bogatą ofertę

wycieczek. Można zamówić je w internecie wraz z rezerwacją obiektu. Szczegółowe informacje na temat

wycieczek w miejscowości wypoczynkowej znajdą Państwo w opisie wybranego obiektu.

Promy samochodowe


Promy samochodowe w Chorwacji nie mogą być rezerwowane z wyprzedzeniem. Bilety należy kupić w porcie w dniu przyjazdu. Promy na większe wyspy (

Rab,

Losinj,

Pag,

Brac,

Pasman,

Hvar itp.) kursują cały czas (w szczycie sezonu letniego). Więcej informacji znajdą Państwo na stronach dużych chorwackich operatorów promów (www.jadrolinija.hr).

Apteki
Oznaczone są zielonym krzyżem i nazywają się po chorwacku „ljekarna”.

Ochrona przeciwpożarowa
Największe zagrożenie pożarowe występuje w okresie suchego i gorącego lata. Proszę wyrzucać zapałki, papierosy i szklane przedmioty tylko i wyłącznie do popielniczek lub koszy na śmieci.

Pościel
Pościel wymieniana jest z reguły co tydzień przez właściciela domu. Dokładne informacje znajdą Państwo w opisie obiektu. Zwykle dostępne są także ścierki kuchenne; ręczniki tylko w niektórych obiektach (zob. opis obiektu). Oczywiście w hotelach pościel i ręczniki są zawsze do dyspozycji gości.

Przystanie jachtowe
Prosimy o wcześniejszy kontakt, ponieważ w niektórych miejscowościach nie ma zbyt wielu wolnych miejsc. Z reguły dostępne są także dźwigi, które mogą podnieść nawet ciężkie jachty. Pochylnie znajdują się w prawie każdej miejscowości położonej na wybrzeżu. Niektóre domy posiadają własną przystań, która udostępniana jest za niewielką opłatą. W tej sprawie prosimy o kontakt z firmą Adrialin.

Dokumenty jachtu
W przypadku jachtu motorowego o mocy 3,68 KW wymagane jest prawo jazdy kategorii B (wzdłuż wybrzeża) lub C (żegluga morska). Dokumenty wjazdowe i zameldowanie: jacht należy zameldować w kapitanacie portu (Lucka kapetanija). Wymagany jest patent żeglarski i zaświadczenie z rejestru lub dowód własności. Ciągnięcie przyczepy nie wymaga specjalnego pozwolenia, ale tylko wtedy, kiedy pojazd i przyczepa nie są szersze niż 2,5 m, dłuższe niż 18 m i wyższe niż 4 m.

Długość pobytu
W szczycie sezonu letniego przyjmujemy rezerwacje na minimum 7 dni. Możliwe są także wyjątki, ale tylko po wcześniejszym uzgodnieniu tego z nami. W pozostałych przypadkach rezerwacja musi zostać dokonana na co najmniej 4 dni. Rezerwacje na mniej niż 4 dni wiążą się zwykle z dodatkową opłatą (zob. opis obiektu).

Podróż autokarem do Chorwacji
Dużo firm autokarowych oferuje przewozy do Chorwacji. Z przyjemnością doradzimy Państwu w tej kwestii.

Waluta w Chorwacji
Nie zaleca się wymieniać walutę w Polsce. Kantory na granicy chorwackiej otwarte są przez całą dobę. Pieniądze mogą Państwo wymienić w chorwackim biurze podróży, hotelu lub ośrodku wczasowym. W większości miejsc akceptowane są karty kredytowe. Możliwe jest także wybieranie pieniędzy z bankomatów.
Tutaj znajdziesz

przelicznik walut Chorwacja!

Ścierki kuchenne
W prywatnych mieszkaniach wypoczynkowych z reguły dostępne są ścierki kuchenne i środki czystości (zob. opis obiektu).

Odpowiedzialność cywilna
Ewentualne koszty wyrządzonych szkód (np. stłuczenie szyby) muszą zostać pokryte na miejscu. Jeżeli w wynajętym obiekcie zauważą Państwo usterki, proszę poinformować o tym właściciela obiektu, pracownika recepcji lub Państwa biuro podróży, aby można było natychmiast je usunąć.

Zwierzęta domowe (

Urlop w Chorwacji z psem)
W obiektach, przy których umieszczono odpowiednią adnotację, możliwy jest pobyt ze zwierzęciem domowym za dodatkową opłatą naliczaną za każdy dzień pobytu (zob. opis obiektu). Pozwolenie to odnosi się jednak tylko do jednego zwierzęcia. Aby móc zabrać ze sobą więcej czworonogów, należy uprzednio skontaktować się z firmą Adrialin. Następujące dokumenty są niezbędne, aby móc wjechać do Chorwacji: międzynarodowa karta szczepień z zaświadczeniem o szczepieniu przeciwko wściekliźnie (minimum 15 dni przed i nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy). W miejscach publicznych i w pobliżu plaży obowiązuje nakaz prowadzenia psa na smyczy (kary pieniężne w wysokości do 150 kun). Zażywanie kąpieli słonecznych z psem dozwolone jest tylko w odległości co najmniej 100 m od plaży strzeżonej.

Ręczniki
Zob. opis obiektu.

Dokumenty samochodowe
Prawo jazdy, dowód rejestracyjny i międzynarodowa karta ubezpieczenia samochodowego (Zielona Karta).

Opłata klimatyczna
Opłata pobierana jest przez daną gminę, dlatego obowiązują różne taryfy (z reguły wynosi ona od 0,50 do 2 kun dla osoby dorosłej za dzień, dla dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat obowiązuje zniżka w wysokości 50%, a dzieci poniżej 12 roku są zwolnione z opłaty). Jednorazowa opłata meldunkowa wynosi od 1 do 5 kun od osoby (zob. opis obiektu). Informacje o tym, czy opłata klimatyczna wliczona jest w cenę znajdą Państwo w opisie danego obiektu.

Woda z kranu w Chorwacji
Woda poddawana jest stałej i surowej kontroli, dzięki czemu można ją pić bez konieczności gotowania.

Warto wziąć ze sobą
Zaleca się zabranie ze sobą kawy, ponieważ w większości miejsc dostępna jest tylko lokalna mokka.

Dokument tożsamości i paszport
W przypadku pobytu nie przekraczającego 30 dni obywatele Unii Europejskiej muszą posiadać tylko dowód osobisty. Paszport wymagany jest, jeżeli pobyt trwa maksymalnie 3 miesiące lub w przypadku podróży tranzytem. Dzieci poniżej 16 roku życia muszą być wpisane do paszportu rodzica lub posiadać dowód tożsamości ze zdjęciem (także małe dzieci). Obywatele spoza Unii Europejskiej proszeni są o zasięgnięcie informacji w konsulacie lub ambasadzie.

Bezpieczeństwo
Do Chorwacji można podróżować bez obaw. Przede wszystkim na wybrzeżu,

chorwackich wyspach, całym półwyspie

Istria, w dużych miastach oraz

Parku Narodowym Jeziora Plitwickie,

Krka,

Paklenica i

Brijuni mogą czuć się Państwo naprawdę bezpiecznie. Na następujących terenach występuje jednak zagrożenie minami: Wschodnia Slawonia (30-50 km przed granicą z Serbią i na granicy z Węgrami; przede wszystkim tereny wokół Vukovar i Vinkovci); Zachodnia Slawonia (obszar Daruvar, Pakrac, Virovitica); zachodnie i południowo-zachodnie tereny przygraniczne z Bośnią i Hercegowiną (obszar na południe od Sisak i Karlovac; na wschód od Ogulin, Otocac, Gospic; na wschodnich obrzeżach miasta Zadar i w głębi wybrzeża pomiędzy Senj a Splitem, a także w górach na południowy wschód od Dubrownika). Na tych obszarach ostrzega się o konieczności opuszczenia dróg i tras.
Ważne: miny kładzione były bardzo gęsto na poboczach dróg. Pola minowe są zazwyczaj oznaczane żółtymi plastikowymi pasami, tablicami lub słupami z plastikowymi pasami. Czasami brakuje jednak odpowiednich oznaczeń. W żadnym wypadku nie wolno zwiedzać ruin i pustostanów.

Drogi i ruch drogowy
Niewyremontowane drogi pokryte są nawierzchnią, która podczas opadów staje się bardzo śliska. Z tego powodu w czasie deszczu należy jechać bardzo ostrożnie. W Chorwacji obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (zero promila!) i w dzień należy jeździć na światłach.

Zasilanie w Chorwacji
220 V, nie jest wymagana wtyczka Euro.

Tankowanie w Chorwacji
Benzyna bezołowiowa to „bezolovni 95”, Super - „Super benzin”, a Eurodiesel – „Eurodizel”.

Nurkowanie w Chorwacji
Nurkowanie z butlą tlenową musi zostać zatwierdzone przez lokalny kapitanat portu. Nurkowanie z harpunem i butlą tlenową jest surowo zabronione.

Połączenia telefoniczne w Chorwacji
Można dzwonić z poczty, hotelu lub budek telefonicznych. Aby zadzwonić z budki, potrzebna jest karta telefoniczna, którą można kupić na poczcie. Dzwonienie z polskiego telefonu samochodowego lub komórkowego jest także możliwe (lokalnie może występować brak zasięgu).

Wypadki drogowe
Każdy wypadek należy zgłosić lokalnej policji. Przy wyjeździe z Chorwacji każdy pojazd z uszkodzoną karoserią musi posiadać zaświadczenie o powstałych szkodach wystawione przez policję.

Pralki i pranie
Niektóre

mieszkania wypoczynkowe w Chorwacji mają pralkę. Robienie prania możliwe jest za niewielką opłatą, chyba że wynajemca nie pobiera tego rodzaju opłaty. Dokładną wysokość opłaty należy ustalić na miejscu z wynajemcą. Z reguły na miejscu nie ma pralni (zob. opis obiektu).

Ważne numery telefonów
- Pomoc drogowa: 987
- Numery alarmowe ADAC (język niemiecki):
Chorwacja +385-1-3636000,
Słowenia (Zagrzeb) +385-1-3636500,
Austria +43-1-2512060
- Policja: 92
- Straż pożarna: 93
- Pogotowie ratunkowe: 94
- Kierunkowy do Chorwacji z Polski: 00385, następnie numer kierunkowy miasta bez zera
- Kierunkowy do Polski z Chorwacji: 0048, następnie numer kierunkowy województwa bez zera

Sezon zimowy
Aby spędzić urlop w Chorwacji w październiku, listopadzie, grudniu, styczniu, lutym, marcu lub kwietniu zaleca się wybranie obiektu z ogrzewaniem. Szczegółowe informacje znajdą Państwo w opisie obiektu. Miesięczny czynsz po wcześniejszym uzgodnieniu.

Członek

Partnerska współpraca z

 • Adrialin jest partnerem chorwackiej Centrali Turystyki

Bezpieczna zapłata kartą

 Przelew i następujące sposoby płatności:
PayPal, obciążenie rachunku, MasterCard, Visa, American Express
ESIF
EU
Hamag

Adrialin na świecie

 • DE
 • AT
 • IT
 • CZ
 • HU
 • SK
 • GB
 • FR
 • NL
 • PL
 • HR
 • SI
 • DK
 • SE
 • NO
 • CH
 • RU
 • BE
 • DE
  • DE DE
  • AT AT
  • IT IT
  • CZ CZ
  • HU HU
  • SK SK
  • GB GB
  • FR FR
  • NL NL
  • PL PL
  • HR HR
  • SI SI
  • DK DK
  • SE SE
  • NO NO
  • CH CH
  • RU RU
  • BE BE