Klimat / pogoda w Chorwacja
W głębi kraju, na północnym wschodzie, panuje głównie klimat kontynentalny. Średnie miesięczne temperatury latem wynoszą tu około 23° C, w zimie około 0° C. Roczna suma opadów wynosi około 700 mm.
Klimat na wybrzeżu Adriatyku jest bardziej wilgotny, typowo śródziemnomorski. W związku z tym, lato jest tu zazwyczaj słoneczne i suche (ok. 24° C), natomiast zima deszczowa i ciepła (ok. 7° C). Roczna suma opadów, ok. 3000 mm, jest znacznie wyższa niż w głębi kraju.
Adriatyk sprawia, że w Chorwacji panuje przeważnie łagodny i słoneczny klimat, który można określić jako przyjemnie śródziemnomorski. Oznacza to zazwyczaj suche lato pełne długich, słonecznych dni i łagodne miesiące zimowe, które mogą obfitować w deszcz. Jednak pogoda w niektórych częściach Chorwacji może być równie zmienna jak jej krajobraz i regiony.
Wzdłuż wybrzeża oraz na chorwackich wyspach panuje klimat śródziemnomorski, który wraz z ciepłym i ubogim w opady latem stwarza idealne warunki zarówno dla miłośników opalania, jak i morskich kąpieli. Klimat jest tu łagodny nawet zimą, dzięki czemu chorwackie wybrzeże może stanowić atrakcyjną alternatywę dla zimnych miesięcy w krajach środkowoeuropejskich. Sezon kąpielowy rozpoczyna się pod koniec maja, gdy woda osiąga temperaturę 20 °C, i trwa do końca września, gdy temperatura wody waha się między 20 a 24 °C. Takie warunki pozwalają na komfortowe kąpiele, pływanie oraz uprawianie sportów wodnych, jak żeglarstwo czy surfing. Nawet wiatr jest tu latem niezwykle przyjemny i idealny dla żeglarzy. W gorących miesiącach letnich bardzo pożądany jest wiejący od morza Mistral – wyraźnie odświeża powietrze i zapewnia piękną pogodę z czystym niebem. Mistral występuje dość regularnie, choć jego siła zależna jest od różnic temperatury pomiędzy morzem i lądem. Najsilniej wieje on wczesnym popołudniem i łagodnieje wraz z zachodem słońca.
Podczas gdy na niekończących się plażach Adriatyku można rozkosznie pławić się w słońcu, pobliskie łańcuchy górskie, szczególnie w wyższych partiach, zapewniają przyjemny chłód oraz rześkie, czyste powietrze. Od strony gór wieje także Bora, wiatr odczuwalny szczególnie silnie na północnym wybrzeżu Adriatyku. Zimą jest on lodowato chłodny i silnymi szkwałami zgarnia po drodze wszystko, co nie jest dostatecznie mocno przytwierdzone. W ciepłych porach roku, Bora jest znacznie łagodniejszy, nie należy go jednak lekceważyć. Wiatr ten może być bardzo nieprzyjemny szczególnie w środkowej Dalmacji, dlatego też planując żeglowanie wokół masywu Biokovo należy najpierw sprawdzić prognozę pogody. W porównaniu z wiatrem Bora, wilgotny i ciepły Jugo wydaje się dość przyjemny. Wieje on przeważnie z kierunku wschodniego i podobnie jak Bora występuje głównie zimą, w okresie od września do maja. Temperatury powietrza w sezonie sięgają 30 °C, a często są one jeszcze wyższe. Na wybrzeżu oraz na wyspach upał jest jednak przyjemny, w czym mają swój udział wspomniane wiatry i chłodzące bryzy.