Przyjazd Chorwacja

Więcej informacji o autostradach i opłatach za przejazd znajdą Państwo tutaj...
Lub mogą skorzystać z programu
Michelin
Dojazd samochodem
Dojazd własnym samochodem gwarantuje większą swobodę i niezależność podczas urlopu w Chorwacji. Mobilność i niezależność wiążą się jednak, w zależności od punktu docelowego, z długim dojazdem. W przypadku dłuższego pobytu nad morzem wysiłek ten zwróci się na pewno z nawiązką.
W Chorwacji wiele tras, prowadzących do różnych regionów, przebiega wzdłuż wybrzeża. Podróż do Chorwacji prowadzi przez kraje tranzytowe takie jak Szwajcaria, Austria, Włochy i Słowenia. W krajach tych wszystkie autostrady i drogi szybkiego ruchu są odpłatne. Także w Chorwacji pobierane są opłaty za przejazd autostradami, tunelem Ucka oraz mostem na wyspę Krk. Najszybsza trasa do Chorwacji biegnie autostradą Taurów na Słowenię. Jest to bardzo uczęszczana trasa, która w szczycie sezonu jest często zakorkowana. Jeżeli chcemy uniknąć wielogodzinnego stania w korku, możemy udać się przez Salzburg do Udine i Triestu. Trasa ta jest polecana przede wszystkim turystom, którzy spędzają urlop na półwyspie Istria. Do wyjątkowo malowniczych tras zaliczana jest trasa wzdłuż wybrzeża, magistrala Jadrańska, biegnąca z Włoch do Albanii. Kręta droga, prowadząca wzdłuż stromych zboczy nadbrzeża, zapewnia wspaniałe widoki na Adriatyk, który bardzo często rozpościera się poniżej trasy i który powinien być podziwiany tylko przez pasażerów.
Osoby, które zaplanują dostatecznie dużo czasu na dojazd i które nie chcą rozpoczynać urlopu od przepełnionych autostrad, mogą wybrać tzw. trasę wypoczynkową. Jest ona polecana przez automobilklub ADAC i omija zakorkowany tunel Tauern i Katschberg, przez które prowadzi tradycyjna trasa. Trasa wypoczynkowa biegnie z Norymbergii przez Regensburg, Passau, Linz, Graz i Maribor aż do Zagrzebia. Stąd można udać się dalej do innych miejscowości wypoczynkowych – przez Karlovac lub Rijekę i Split. Do Południowej Dalmacji jedzie się przez Bośnię i Hercegowinę przez Sarajewo i Mostar.
Kierowcy powinni pamiętać, że w Chorwacji na światłach jeździ się także w dzień. Obowiązuje surowa zasada zero promili, tzn. że jazda po alkoholu oraz narkotykach jest zabroniona. Nie zaszkodzi, jeżeli przed rozpoczęciem podróży zaopatrzymy się w mapy Chorwacji i krajów tranzytowych, a także wyznaczymy trasę przejazdu. ADAC udostępnia bardzo dobre mapy, które dla jego członków są bezpłatne. Obowiązują powszechne przepisy dotyczące trójkąta ostrzegawczego, liny holowniczej i apteczki. Do obowiązkowego wyposażenia należą także zapasowe żarówki pojazdu, ale nie jest to jednak tak surowo kontrolowane. Zabronione jest natomiast przewożenie kanistrów z benzyną lub innym paliwem. Wcześniejsze zaplanowanie trasy sprawi, że podróż samochodem przebiegnie bezproblemowo i wprawi nas w wakacyjny nastrój.