Adrialin

Senj - Zatoka Kvarner - Chorwacja

Informacje dotyczące Urlop w Senj

W naszej ofercie posiadamy 346 rodzajów zakwaterowania w Senj.

Niewielkie miasto Senj ma ok. 6000 mieszkańców i jest oddalone od Rijeka o ok. 6000 km, które jest największym miastem w okolicy. Dzielnice miasta Senj: plaża Sibinj, Pijavica, zatoka Spasovac, zatoka Sv. Jelena, zatoka Bunica, Stolac, Klaricevac, Krivi Put-Sojati, Krivi Put, Trbusnjak, Lopica, Kozjak, Stolacko Naselje, Mundaricevac, Strmac, Varos, Vrh Aleja, Visala, Treca draga, Druga draga, Prva draga, Starigrad, Roncevic Dolac, Francikovac.

Informacje ogólne

Das uralte Seefahrerstädtchen Senj liegt praktisch am letzten Ausläufer der Kvarner Bucht, obwohl der Ort verwaltungsmäßig nicht mehr zum Kvarner gehört. Von hier aus führt eine Inlandsroute hinauf ins Kvarner Hochland und passiert auf diesem Weg den wildromantischen Vrtnik-Pass.

Senj kann auf eine lange Tradition als Handels- und Seefahrerort zurückblicken. Die Bauern, die einst vor den Türken flüchteten, ließen sich in Senj nieder, um von hier aus ihre Erzfeinde zu bekämpfen. Zu diesem Zweck errichteten sie die mächtige Festung Nehaj über der Stadt. Als sich die Uskoken mangels angreifender Türken mit den Venezianern "beschäftigten", wurden sie schließlich von den Österreichern aus Senj vertrieben und anderswo angesiedelt.

Der hell im Sonnenschein schimmernde Fels, der die an einer Hafenbucht gelegene Stadt in Richtung Landesinnere ablöst, kann dem Charme des beinahe 2500 Jahre alten Senj nichts anhaben. Die wuchtigen Mauern der als großes Fünfeck angelegten Altstadt bewahrten Senj vor angriffslustigen Feinden. Das Städtchen bezaubert seine Besucher mit dem mittelalterlichen Gewirr enger Gassen, den historischen Gebäuden und seinem Wahrzeichen, der Festung, sowohl mit wehrhaftem als auch malerischem Flair. Neben der Uskokenfestung Nehaj, die sich drohend von einem Hügel oberhalb der Stadt erhebt, gibt es im Ort selbst einiges Sehenswertes zu entdecken. So stellt der im 11. Jahrhundert erbaute Mariendom das älteste Baudenkmal der Stadt dar, der auch als Geburtsort für die in vielen slawischen Ländern verbreitete glagolitische Schrift gilt. Cafés, Restaurants und Geschäfte prägen das sehr lebhaften Zentrum, dem sich das Frankopan-Kastell aus dem Jahr 1340 anschließt.

Auch die Umgebung von Senj lädt mit dem Bergmassiv des Naturparks Velebit zu interessanten Ausflügen ein. So lockt der im Norden gelegene Nationalpark Nord-Velebit mit dem sehr sehenswerten Botanischen Garten, während der im Süden bei Starigrad Paklenica gelegene Nationalpark Paklenica mit seinen atemberaubenden Schluchten besonders bei Wanderern und Freeclimbern sehr beliebt ist. Von Senj aus werden auch Tagesausflüge mit dem Bus zu den spektakulären Plitvicer Seen angeboten, die man selbstverständlich auch mit dem eigenen Auto erreichen kann.
Galeria zdjęć

 
Wycieczki

Prastare miasto żeglarskie Senj, rozpościera się na praktycznie ostatnim występie zatoki Kvarner, aczkolwiek osiedle z administracyjnego punktu widzenie nie należy już do obszaru Kvarner. Stąd droga lądowa prowadzi na wyżynę Kvarner i przechodzi przez dziko romantyczną przełęcz Vratnik. Chociaż za Senj zbocza wzgórzy Welebit wznoszą się stromo w górę, jednak otaczające miasto łańcuchy górskie nie dają ochrony przed wiejącą zimą borą, która przez przełęcz Vratnik bez przeszkód przedostaje się w stronę miejscowości.

Przeszłość handlowa i żeglarska miejscowości Senj ma długą przeszłość, aczkolwiek w przypadku żyjących tu niegdyś uskoków należałoby raczej mówić o piratach, niż pokojowych kupcach. Niegdysiejsi serbscy i chorwaccy rolnicy, którzy swego czasu uciekli przed Turkami ze swoich domów, osiedlili się w Senj, żeby stąd walczyć ze swoimi głównymi wrogami. W tym celu wybudowali olbrzymią twierdzę Nehaj nad miastem. Kiedy uskokowie z braku ataków tureckich „zajęci byli” Wenecjanami, zostali w końcu wypędzeni przez Austriaków z Senj, i osiedlili się gdzie indziej.

Pozbawiona roślinności skała, która oddziela leżące w zatoce portowej miasto od wnętrza stałego lądu, nie jest w stanie przyćmić prawie 2500 letniego czaru Senj. Olbrzymie mury rozpościerającego się w kształcie pięciokąta miasta, chroniły Senj nie tylko przed przypuszczającymi ataki wrogami, ale udzielały też ochrony przeciwko zimowym wiatrom, które zwiewały wszystko, co było ruchome. Natomiast przez większą część roku wąskie uliczki miasteczka, z przywołującą średniowiecze krętaniną, przepięknymi budynkami i godłem oraz fortecą, oczarowuje odwiedzających, roztaczając surową, a jednak malowniczą atmosferę. Obok twierdzy uskoków Nehaj, która wznosi się groźnie ponad miastem na jednym ze wzgórz, osiedle zachowuje jeszcze kilka osobliwości godnych zobaczenia. Wybudowana w 11. wieku katedra Marii Dziewicy jest najstarszym budynkiem zabytkowym miasta, i uważana jest z miejsce narodzin rozpowszechnionego w wielu krajach słowiańskich pisma głagolickiego. Plac Cilnica z wspaniałymi, barokowymi fontannami uchodzi za najładniejszy i najbardziej czarujący plac w centrum miasta, oferującego wiele restauracji i sklepów, gdzie można też obejrzeć pochodzący z 1340-roku pałac Frangepan.

Okolica Senj z masywnymi łańcuchami górskimi Parku Narodowego Welebit, zaprasza odwiedzających również na emocjonujące wycieczki. Rozciągający się na północy Północny Park Narodowy Welbit przyciąga do siebie turystów ogrodem botanicznym, zawierającym interesujące osobliwości godne zobaczenia, podczas gdy na południu, znajdujący się obok Starigrad Paklenica, Park Narodowy Paklenica z zapierającymi dech w piersiach wąwozami, ciszy się popularnością głównie w kręgu turystów i wspinaczy skalnych. Z Senj wyruszają całodniowe wycieczki autobusowe do zachwycających jezior Plitvice, gdzie można naturalnie dojechać także własnym autem.
Zabytki

Zamek,  Galeria,  dzielnica portowa,  Starówka,  historyczne budowle,  historyczne mury miasta,  katakumby,  katedra,  kościół,  muzeum,  Park,  pozostałości z czasów rzymskich
Polecane wydarzenia i imprezy

W Senj odbywa się wiele imprez. Do najbardziej znanych należą karnawał zimowy (styczeń i luty), festiwal chórów męskich (lipiec) i senjski karnawał letni (sierpień). Ten ostatni zaliczany jest do głównych atrakcji miasta.

KARNAWAŁ w Senj
Karnawał w Senj to najstarszy karnawał letni w Europie. Odbywa się zawsze w pierwszy weekend sierpnia. W tym międzynarodowym wydarzeniu uczestniczą tysiące widzów i przebierańców z maskami. Cała zabawa odbywa się w centrum miasta.

IMPREZA W TWIERDZY w Senj
W połowie lipca w twierdzy Nehaj (w Niemczech znana z serialu Ruda Zora i jej drużyna) odbywają się senjskie Dni Uskoków. Na gości czeka wyjątkowo urozmaicony program obejmujący m.in. rekonstrukcje średniowiecznych bitew i innych wydarzeń historycznych. Każdy znajdzie tutaj strawę dla ciała i ducha.

Senjskie WIECZORY KONCERTOWE
Każdego lata w senjskiej katedrze i na starówce odbywają się tradycyjne senjskie wieczory koncertowe, w których uczestniczą znani lokalni i międzynarodowi muzycy.
Oferta rekreacyjna

Park narodowy,  szlaki turystyczne
Oferta sportowa

Miłośnicy przyrody mogą odprężyć się na szlakach turystycznych w parkach narodowych znajdujących się w okolicach Senj. W samym mieście znajdują się specjalne miejsca do uprawiania turystyki myśliwskiej. Atrakcyjne położenie nad samym morzem sprawia, że także sporty wodne cieszą się ogromną popularnością. Osoby ceniące spokój mogą powędkować, a miłośnicy adrenaliny uprawiać sporty motorowodne. Krystalicznie czysta woda zachęca również do nurkowania.
jazda na rowerze
Gastronomia i rozrywka

Życie nocne w Senj toczy się w licznych klubach i barach, które znajdują się niedaleko centrum. Warto odwiedzić bar „Meduza” (bezpośrednio przy plaży Skver) i „Bilao“.
restauracja,  kawiarnia,  pizzeria,  Bar,  kafejka internetowa
Oferta wellness, zabiegów zdrowotnych i upiększających

oferta wellness,  ambulans,  szpital,  Gabinet stomatologiczny dla urlopowiczów,  Masaż,  salon kosmetyczny,  Farma piękności,  salon fryzjerski
Zakupy

W Senj znajduje się bardzo wiele sklepów i restauracji. Na cotygodniowym targu (w soboty) lub w hali targowej (otwarta codziennie) można kupić świeże warzywa i owoce, wódkę domowej roboty, wino, sery, ryby i nie tylko. Tutaj obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Ranne ptaszki dostaną najlepszą rybę, a śpiochy mogą ewentualnie wrócić z pustymi rękami. Ryby można kupić także bezpośrednio u rybaków...
piekarnia,  sklep z odzieżą,  Butik,  Sklep rybny,  sklep z artykułami gospodarstwa domowego,  mały sklep,  targ,  sklep mięsny,  sklep z warzywami i owocami,  sklep z biżuterią,  sklep z pamiątkami,  supermarket
Pogoda

Tabela klimatyczna Senj

Max. temp. Min. temp. Słońce Woda
w °C w °C w h/dzień w °C
Styczeń 8 2 4 11
Luty 10 3 4 10
Marzec 12 5 6 11
Kwiecień 16 8 7 13
Maj 21 12 6 17
Czerwiec 25 15 10 21
Lipiec 29 18 11 23
Sierpień 28 18 10 24
Wrzesień 24 15 8 22
Październik 19 11 6 19
Listopad 14 7 4 16
Grudzień 10 3 3 13
Krótki przegląd historii

Plaże

W Senj, Sveti Juraj i okolicy przeważają plaże żwirowe położone w niewielkich zatokach, które są ideale zarówno dla dzieci, jak i osób nie potrafiących pływać. Dostępne są także plaże z trawą lub betonowymi płytami. Wiele małych zatok zachęca do zanurzenia się w krystalicznie czystym morzu. Z danych ADAC wynika, że woda w okolicach Senj odznacza się najlepszą jakością uwzględniając całe włoskie i chorwackie wybrzeże Adriatyku. Na plażach w Senj można wypożyczać leżaki, parasole przeciwsłoneczne, rowery wodne itp.

W Senj i okolicy czekają na Państwa piękne plaże żwirowe i krystalicznie czysta woda. W samym centrum miasta znajdują się następujące plaże:
» plaża SKVER
» plaża BANJA
» plaża PRVA DRAGA

W okolicy znajdują się także inne plaże:
» plaża KALIC
» plaża SIBINJ
» plaża BUNICA
» plaża SVETI JURAJ
Polecane restauracje

Polecane restauracje w Senj to m.in.
- restauracja VAL
- restauracja KRESIMIR
- tawerna w twierdzy NEHAJ
- restauracja LAVLJI DVOR
- restauracja hotelowa PARON
- restauracja MARTINA
- pizzeria TROPICANA
- tawerna STARI GRAD
- restauracja ZAGREB

Kemping

Kempingowanie należy w Chorwacji do jednych z najpopularniejszych sposobów spędzania urlopu. Także w Senj i okolicy nie brakuje miejsc kempingowych. Tutaj znajdą Państwo krótki przegląd wybranych miejsc kempingowych:
» Kemping RACA
» Kemping SPASOVAC
» Kemping UJCA
» Kemping BUNICA
» Kemping LUKOVO
Filmy

 
Porady internetowe

Przewodnik online po Senj
To warto wiedzieć o Senj

W Senj toczy się akcja powieści młodzieżowej „Ruda Zora i jej drużyna“ napisanej w 1941 roku przez Kurta Kläbera, pod pseudonimem Kurt Held. Książka opowiada historię małej dziewczynki, która wraz z innymi dziećmi ukrywa się w twierdzy Nehaj, wzniesionej przez Uskoków, i dokucza mieszkańcom miasta. W powieści znajduje się bardzo wiele szczegółowych opisów miasta.

Senj odgrywa także ważną rolę w literaturze. Stąd pochodzą najbardziej znani chorwaccy poeci i pisarze XIX wieku, np. Silvije Strahimir Kranjcevic (1865-1908), Vjenceslav Novak (1859-1905), Milutin Cihlar Nehajev (1880-1931) i Milan Ogrizovic (1877-1923).

Urlop w Senj z Adrialin

Tutaj znajdą Państwo niedrogie miejsca noclegowe:

image description

Jeżeli szukają Państwo mieszkania lub domu wypoczynkowego, hotelu, domku na wsi, pensjonatu, pokoju gościnnego lub domku kempingowego w Senj lub jeżeli chcą Państwo znaleźć informacje o Senj w Zatoka Kvarner, to trafili Państwo na właściwą stronę.

Tutaj znajdą Państwo miejsca noclegowe takie jak: mieszkania i domy wypoczynkowe, domki na wsi, hotele, ośrodki wczasowe, pensjonaty, pokoje gościnne, domki kempingowe, rejsy, jachty i wycieczki. Adrialin ciągle poszerza swoją ofertę wypoczynkową w Chorwacji, Austrii i we Włoszech.

Oferta:
Senj Mieszkania wypoczynkowe, Senj Domy wypoczynkowe, Senj Hotele, Senj Kompleksy wypoczynkowe, Senj Domy wiejskie, Senj Pensjonaty, Senj Pokoje gościnne, Senj Mobile Homes
Senj to bardzo dobry wybór do spędzenia urlopu w Chorwacji.

Członek

 • Adrialin jest członkiem RDA
 • Adrialin jest członkiem PIT

Partnerska współpraca z

 • Adrialin jest partnerem chorwackiej Centrali Turystyki

Bezpieczna zapłata kartą

 Przelew i następujące sposoby płatności:
PayPal, obciążenie rachunku, MasterCard, Visa, American Express

Adrialin na świecie

 • DE
 • AT
 • IT
 • CZ
 • HU
 • SK
 • GB
 • FR
 • NL
 • PL
 • HR
 • SI
 • DK
 • SE
 • NO
 • CH
 • RU
 • BE
 • DE
  • DE DE
  • AT AT
  • IT IT
  • CZ CZ
  • HU HU
  • SK SK
  • GB GB
  • FR FR
  • NL NL
  • PL PL
  • HR HR
  • SI SI
  • DK DK
  • SE SE
  • NO NO
  • CH CH
  • RU RU
  • BE BE