Zadar - Dalmacja - Chorwacja

Informacje dotyczące Urlop w Zadar

W naszej ofercie posiadamy 558 rodzajów zakwaterowania w Zadar.

Zadar ma ok. 77000 mieszkańców. Dzielnice Zadar: Bibinje, Borik, Sukosan, Diklo, Kozino, Gornji Karin, Murvica, Lovinac, Policnik, Novi Bokanjac, Zemunik Donji.


Informacje ogólne
Zadar jest nie tylko stolicą Północnej Dalmacji, ale najżywszym i najbardziej interesującym miastem w tym rejonie, które oczekuje turystów z zabytkami i osobliwościami historycznymi, pochodzącymi z czasów rzymskich i Bizancjum Z miasta wyróżnia się piękne, małe, pozbawione aut stare miasto, które obok ruin rzymskich i średniowiecznych kościołów, oferuje ruchliwe życie nocne, oraz liczne festiwale i imprezy.

Korzenie Zadaru sięgają wstecz do osiadłych tutaj w 9. wiek p.n.e. Ilirów, którzy z rzymianami waśnili się z rzymianami poprzez wieki. Po rozpadzie Imperium Rzymskiego Zadar stał się stolicą zarządzanej przez Bizancjum Dalmacji do czasu, aż w następstwie przywędrowania Słowian, teren dostał się pod panowanie królów chorwacko-węgierskich. Aczkolwiek miasto broniło się gorącą przeciwko weneckiej inkorporacji, to na początku 15. wieku Zadar stał się miastem-państwem dopóty, aż w końcu 18.wieku Austriakom nie zgłosili do niego pretensji. Podczas panowania Wenecji wzniesiono olbrzymie mury obronne, które udzielały obrony przed tureckimi atakami.

Większa część twierdz odpierających ataki na Zadar się zachowała. Warta wzmianki jest Brama Miasta, która oznaczała jedyne wejście do miasta z lądu stałego. Brama wybudowana przez słynnego weneckiego mistrza budowlanego jest najznaczniejszą budowlą renesansową miasta, którą zdobi wszędobylski lew wenecki i herb Zadaru. Do najważniejszych znakomitości miasta należy wybudowany w kształcie koła - rotundy kościół Świętego Donata, który został wzniesiony w 9. wieku ponad Rzymskim Forum. Stojąca przed północno zachodnią fasadą kościoła rzymska kolumna służyła w średniowieczu, jako pręgierz, gdzie przykuci łańcuchami winowajcy wystawiani byli na wstyd publiczny. Połączona z kościołem Świętego Donata katedra Świętej Anastazji jest cudownym przykładem budownictwa romańskiego, i rozporządza wieloma dziełami artystycznymi, oraz wspaniałym wnętrzem. Z rozpoczętej w 15. wieku i zakończonej w 19. wieku wieży dzwonnicy kościoła roztacza się niezrównana panorama na malownicze stare miasto Zadaru.

W trakcie przechadzki po starym mieście nie wolno w żadnym przypadku pominąć klasztoru franciszkańskiego z renesansową kaplicą, ortodoksyjnego serbskiego kościoła Eliasza i innych kościołów, oraz reprezentatywnych budynków. Kto pasjonuje się osobliwościami, ten przy kanale zadarskim znajdzie unikalne w skali światowej organy morskie, które zaprojektował miejscowy architekt Nikola Basic. Prowadzące do morza stopnie schodów z otworami tworzą taki system piszczałek i fujarek, który pod wspólnym wpływem przepływającej wody i unoszącego się powietrza wydobywa dźwięki z „instrumentu”. Również Basic zaprojektował nie mniej ujmującą konstrukcję nazwaną „Pozdrowieniem słońca”, która obok urzekającego show światła wytwarza energię na oświetlenie nadmorskiej promenady.
Zabytki
dzielnica portowa,  Starówka,  historyczne budowle średniowieczne,  historyczne budowle renesansowe,  kościoły,  muzeum,  pozostałości z czasów rzymskich,  nadbrzeżna promenada
Oferta sportowa
surfowanie

Urlop w Zadar z Adrialin

Tutaj znajdą Państwo niedrogie miejsca noclegowe :

image description

Jeżeli szukają Państwo mieszkania lub domu wypoczynkowego, hotelu, domku na wsi, pensjonatu, pokoju gościnnego lub domku kempingowego w Zadar lub jeżeli chcą Państwo znaleźć informacje o Zadar w Dalmacja, to trafili Państwo na właściwą stronę.

Tutaj znajdą Państwo miejsca noclegowe takie jak: mieszkania i domy wypoczynkowe, domki na wsi, hotele, ośrodki wczasowe, pensjonaty, pokoje gościnne, domki kempingowe, rejsy, jachty i wycieczki. Adrialin ciągle poszerza swoją ofertę wypoczynkową w Chorwacji, Austrii i we Włoszech.

Oferta:
Zadar Mieszkania wypoczynkowe, Zadar Domy wypoczynkowe, Zadar Hotele, Zadar Kompleksy wypoczynkowe, Zadar Domy wiejskie, Zadar Pensjonaty, Zadar Pokoje gościnne, Zadar Mobile Homes

Ośrodek turystyczny Zadar

  • Niestety nie znaleziono żadnych ośrodków wypoczynkowych w Zadar.

Dom wypoczynkowy Zadar

Zadar to bardzo dobry wybór do spędzenia urlopu w Chorwacji.